মাদ্ৰাছাক নিয়ম মানি চলিবলৈ কোৱা হৈছেঃ অসমৰ ডিজিপি ভাস্কৰ জ্যোতি মহন্ত

শেহতীয়াকৈ অসমৰ একাংশ মাদ্ৰাছাৰ শিক্ষক-শিক্ষয়িত্ৰীসকলে “সন্ত্রাসবাদী সংগঠনৰ সৈতে সম্পৰ্ক আশ্রয় থকা বুলি ধৰা পৰাৰ লগে লগে” ৰাজ্যৰ এনে সকলো অনুষ্ঠান-প্ৰতিষ্ঠানক অভিভাৱক সংস্থা আৰু স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষই নিৰ্ধাৰণ কৰা নিয়মসমূহ কঠোৰভাৱে মানি চলিবলৈ কোৱা হৈছে, আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান (ডিজিপি) ভাস্কৰ জ্যোতি মহন্তই দেওবাৰে এই মন্তব্য কৰে ।

 

ৰাজ্যৰ প্ৰায়বোৰ মাদ্ৰাছা চলোৱা চাৰিটা মূল সংগঠন বা পন্থাক ছমাহৰ ভিতৰত এনে ধৰ্মীয় শিক্ষানুষ্ঠানৰ জৰীপ চলাবলৈ কোৱা হৈছে বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে।

চৰকাৰী সূত্ৰই জনোৱা মতে, এই উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যখনত বৰ্তমান ৩ হাজাৰৰো অধিক পঞ্জীয়নভুক্ত আৰু পঞ্জীয়নবিহীন মাদ্ৰাছা কাৰ্যক্ষম হৈ আছে।

শিক্ষকসকলক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ পিছত, যোৱা কেইমাহমানৰ পৰা, সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনৰ সৈতে সন্দেহযুক্ত সম্পৰ্ক থকাৰ বাবে এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহ স্ক্যানাৰৰ আওতালৈ আহিছে।

যোৱা এমাহত অসমত তিনিখন মাদ্ৰাছা ভাঙিছে।

এখন সংবাদমেল সম্বোধন কৰি ইছলামিক সম্প্ৰদায়ৰ নেতাসকলৰ সৈতে এক বৈঠকৰ পিছত মহন্তই কয়, “ভাৰতীয় উপমহাদেশৰ আল কায়দা (একিউআইএছ) আৰু আনছাৰুল্লাহ বাংলা দল (এবিটি)ৰ দৰে সংগঠনৰ ৰেডিকেল উপাদানসমূহে ইয়াত নিজৰ দৰ্শন প্ৰতিষ্ঠা কৰিব বিচাৰে। আৰু সেয়াই হৈছে।” বৰ্তমানৰ ভূ-ৰাজনৈতিক দৃশ্যপটত এটা চিন্তাৰ বিষয়।”

তেওঁ কয় যে মৌলিকতাবাদী শক্তিসমূহে ৰাজ্যখনৰ মুছলমানসকলক প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে, কিন্তু সম্প্ৰদায়টোৱে, সামগ্ৰিকভাৱে, সহযোগিতা কৰিছে, মাত্ৰ এটা ক্ষুদ্ৰ শতাংশইহে উগ্ৰ মতবাদৰ চিকাৰ হৈছে।”

সভাত সদৌ অসম তানজিম মাদ্ৰাছা, আহলে ছুন্নাত ৱাল জাম্মাট, সদৌ অসম ইছলামিক গৱেষণা কেন্দ্ৰ আৰু নাডৱাটুত তামিৰৰ প্ৰতিনিধি উপস্থিত থাকে, লগতে জনগোষ্ঠীৰ কেইজনমান বিধায়ক উপস্থিত থাকে।

“মাদ্ৰাছাসমূহ চলোৱা সংগঠনসমূহৰ ইতিমধ্যে এটা ছেট গাইডলাইন আছে, আৰু আমি আৰু কেইটামান অতিৰিক্ত নিয়ম প্ৰস্তাৱ কৰিছো। তেওঁলোকে আমাৰ পৰামৰ্শ গ্ৰহণ কৰিছে।”

“কিন্তু গাইডলাইনসমূহ ৰূপায়ণ কৰাটোৱেই যথেষ্ট নহয়, এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰিব লাগিব। আমি সংগঠনসমূহক ইয়াৰ কাৰ্যকৰীকৰণ নিশ্চিত কৰিবলৈ কৈছো।”-তেওঁ আঙুলিয়াই দিয়ে।

মহন্তই কয় যে চাৰিওটা গোটৰ প্ৰতিনিধিৰে এখন কমিটি গঠন কৰি এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ জৰীপ চলাই সকলো নিৰ্দেশনা মানি চলাটো নিশ্চিত কৰাৰ উপায় প্ৰস্তাৱ কৰা হৈছে।

ডিজিপিয়ে আণ্ডাৰলাইন কৰি কয় যে আমি তেওঁলোকক মাদ্ৰাছাসমূহত ধৰ্মীয় শিক্ষাৰ লগতে সাধাৰণ বিষয়সমূহো অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছো যাতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ অধিক লাভৱান হয়।

শীৰ্ষ বিষয়াগৰাকীয়ে কয় যে চৰকাৰে অতি সোনকালে এটা পৰ্টেল মুকলি কৰিব য’ত সকলো মাদ্ৰাছাই প্ৰাসংগিক তথ্য আপলোড কৰিব পাৰিব, যেনে স্থান, শিক্ষকৰ নাম আৰু ঠিকনা, আৰু কিমান দৰমহা দিয়া হৈছে।

তেওঁ লগতে কয় যে যোৱা কেইমাহমানৰ পৰা ৰাজ্যখনত সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনৰ সৈতে জড়িত থকাৰ অভিযোগত ৩৬ জন লোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে।

ইছলামিক সম্প্ৰদায়ৰ নেতাসকলে পিছত সাংবাদিকৰ সৈতে কথা পাতি অসম আৰক্ষীৰ এই পদক্ষেপক আদৰণি জনাই কয় যে এক “নতুন পৰিৱেশ”ৰ সৃষ্টি হৈছে।

তেওঁলোকে কয় যে এই বৈঠকখন “জাতীয় বিৰোধী উপাদানসমূহক উভালি পেলোৱাৰ দিশত প্ৰথম পদক্ষেপ”।

কোনো মাদ্ৰাছাত নিয়োজিত হ’লে ৰাজ্য বা জিলাৰ বাহিৰৰ পৰা অহা কোনো ব্যক্তিৰ পুলিচ ভেৰিফিকেচন নিশ্চিত কৰা হ’ব। শিক্ষা বা কামৰ বাবে ৰাজ্যৰ বাহিৰলৈ যোৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ কাৰ্যকলাপৰ ওপৰত এই সজাগতা বজাই ৰখা হ’ব বুলি সভাত উপস্থিত থকা এজন সম্প্ৰদায়ৰ নেতাই লগতে কয়।

Leave a Reply

Two men are sentenced to prison for raping teenage girls

In Rajasthan, two men are sentenced to prison for raping underage girls

Neither contender nor aspirant for PM's post: Nitish Kumar

Neither contender nor aspirant for PM’s post: Nitish Kumar