Neither contender nor aspirant for PM’s post: Nitish Kumar

Neither contender nor aspirant for PM's post: Nitish Kumar

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ পদৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বী বা আকাংক্ষীও নহয়: নীতিশ কুমাৰ

বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্রী নীতিশ কুমাৰে মঙলবাৰে কয় যে তেওঁ প্রধানমন্ত্রী পদৰ বাবে দাবীদাৰ নহয়, তাৰ বাবে আকাংক্ষীও নহয়, তেওঁৰ দিল্লী ভ্ৰমণ বিৰোধী দলসমূহৰ নেতৃত্ব দাবীৰ বাবে কৰা বুলি জল্পনা-কল্পনাৰ মাজতে তেওঁৰ এই দাবী উত্থাপন হৈছে ৷

বাওঁপন্থী দল, কংগ্ৰেছ আৰু সকলো আঞ্চলিক দল একত্ৰিত হৈ এক ঐক্যবদ্ধ বিৰোধী দল গঠন কৰাৰ সময় আহি পৰিছে বুলি কুমাৰে নিজ নিজ দলীয় কাৰ্যালয়ত চি পি আই (এম)ৰ সাধাৰণ সম্পাদক সীতাৰাম য়েচুৰী আৰু চিপিআইৰ সাধাৰণ সম্পাদক ডি ৰাজাক সাক্ষাৎ কৰি সাংবাদিকৰ আগত কয়।

বিগত মাহত বিজেপি নেতৃত্বাধীন ৰাষ্ট্ৰীয় গণতান্ত্ৰিক মিত্ৰজোঁটৰ সৈতে নিজৰ দলৰ সম্পৰ্ক বিচ্ছিন্ন কৰা জনতা দলৰ নেতাগৰাকীয়ে বিৰোধী দলৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ ৰাজধানীত উপস্থিত হৈছে।

“মোৰ সৰু দিনৰে পৰা চি পি আই (এম)ৰ সৈতে মোৰ দীৰ্ঘদিনীয়া সম্পৰ্ক আছিল। আপোনালোক সকলোৱে মোক দেখা নাই, কিন্তু যেতিয়াই মই দিল্লীলৈ আহিছিলো, তেতিয়াই মই এই কাৰ্যালয়লৈ আহিছিলো। আমি পৃথক আছিলো কিন্তু আজি, সকলোৰে।” আমাৰ সমগ্ৰ মনোযোগ সকলো বাওঁপন্থী দল, আঞ্চলিক দল আৰু কংগ্ৰেছক একত্ৰিত কৰা। আমি সকলোৱে একত্ৰিত হ’লে এইটো এটা ডাঙৰ কথা হ’ব।’

প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ বাবে তেওঁৰ আকাংক্ষাৰ বিষয়ে সোধাত কুমাৰে কয় যে, “এয়া ভুল। মই এই পদৰ বাবে দাবীদাৰ নহয় আৰু মই ইয়াৰ বাবে আকাংক্ষাও নহয়।”

য়েচুৰীয়ে কয় যে কুমাৰৰ বিৰোধী-ভাঁজলৈ ঘূৰি অহা আৰু ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজৰ অংশ হ’বলৈ তেওঁৰ ইচ্ছা দেশৰ ৰাজনীতিৰ বাবে এক বৃহৎ সংকেত।

ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (মাৰ্ক্সবাদী) নেতাগৰাকীয়ে কয় যে, “প্ৰথমতে এজেণ্ডা হৈছে সকলো দলকে একত্ৰিত কৰা, প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থীৰ সিদ্ধান্ত লোৱা নহয়। সময় আহিলে আমি প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থীৰ বিষয়ে সিদ্ধান্ত লৈ আপোনালোকক জনাম।”

য়েচুৰীয়ে আৰু কয় যে এতিয়ালৈকে বিৰোধীয়ে কোনো সুনিৰ্দিষ্ট ৰোডমেপ প্ৰস্তুত কৰা নাই যদিও আলোচনা চলি আছে।

দেশৰ ঐক্য, বৈচিত্ৰ্য, ইয়াৰ অনন্য চৰিত্ৰ আৰু সংবিধান সুৰক্ষিত আৰু সুৰক্ষিত কৰিব বিচৰা ৰাজনৈতিক দলসমূহ একত্ৰিত হ’ব বুলি আমি আশাবাদী।

ৰাজাই কয় যে তেওঁ কুমাৰৰ সৈতে দেশৰ বিৱৰ্তনশীল ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে।

বৈঠকৰ অন্তত ৰাজাই টুইট কৰি কয় যে, “আৰ এছ এছ-বিজেপিৰ স্বৈৰাচাৰী অপশাসনৰ বিৰুদ্ধে ঐক্যৰ এক ‘ইণ্ডিয়া মডেল’ৰ উত্থান ঘটিছে। লগতে তেওঁক মাৰ্ক্স আৰু আম্বেদকাৰ সম্পৰ্কীয় মোৰ গ্ৰন্থখনৰ প্ৰতিলিপিও উপহাৰ দিলে।”

কুমাৰে আঙুলিয়াই দিয়ে যে ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (চিপিআই)ৰ সৈতে তেওঁৰ সম্পৰ্ক সেই সময়ৰ আগৰ কথা, যেতিয়া তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে সংসদৰ সদস্য হৈছিল।

“বিহাৰৰ (ৰাজনৈতিক) উন্নয়ন কেৱল ৰাজ্যতেই সীমাবদ্ধ নহয়। দেশৰ ৰাজনৈতিক গতিপথত ইয়াৰ ব্যাপক প্ৰভাৱ পৰিছে। আমি বিশ্বাস কৰোঁ যে সকলো বাওঁপন্থী দল আৰু আঞ্চলিক দল একত্ৰিত হৈ বিজেপিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ সময় আহি পৰিছে।” গণতন্ত্ৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ।সেইটোৱেই চেষ্টা কৰিছে নীতিশজীয়ে।’-ৰাজাই কয়।

সোমবাৰে দিল্লীত উপস্থিত হোৱা কুমাৰে কংগ্ৰেছ নেতা ৰাহুল গান্ধী আৰু জনতা দলৰ (চেকুলাৰ) প্ৰধান এইচ ডি কুমাৰস্বামীকো সাক্ষাৎ কৰিছে।

শাৰদ পাৱাৰ (জাতীয়তাবাদী কংগ্ৰেছ দল), অৰবিন্দ কেজৰিৱাল (আম আদমী পাৰ্টী), অখিলেশ যাদৱ (সমাজবাদী পাৰ্টি) আৰু ওম প্ৰকাশ চৌতালা (ভাৰতীয় জাতীয় লোকদল)কে ধৰি আন বিৰোধী নেতাক সাক্ষাৎ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে জেডিইউ নেতাজনে।

Leave a Reply

মাদ্ৰাছাক নিয়ম মানি চলিবলৈ কোৱা হৈছেঃ অসমৰ ডিজিপি ভাস্কৰ জ্যোতি মহন্ত

Best Tourist Attractions in Shillong That You Must Visit