Political crisis in Rajasthan: Congress observers likely return to Delhi

Political crisis in Rajasthan- Congress observers likely return to Delhi

ৰাজস্থানৰ ৰাজনৈতিক সংকটঃ গেহলোটৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল বিধায়কক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ দিল্লীলৈ ঘূৰি আহিব পাৰে কংগ্ৰেছৰ পৰ্যবেক্ষক ।

মুখ্যমন্ত্ৰী অশোক গেহলোটৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল বিধায়কসকলে কংগ্ৰেছৰ পৰ্যবেক্ষকৰ সৈতে বৈঠকত মিলিত নোহোৱাত ৰাজস্থানত নেতৃত্ব সলনিক লৈ সোমবাৰেও ৰাজনৈতিক নাটক অব্যাহত আছে, যিসকলে হাইকমাণ্ডক ঘটনা সন্দৰ্ভত অৱগত কৰিবলৈ দিল্লীলৈ উভতি অহাৰ সম্ভাৱনা আছে।

গেহলট দলৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি নিৰ্বাচিত হোৱাৰ পিছত মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ মূল প্ৰতিদ্বন্দ্বী হিচাপে বিবেচিত শচীন পাইলটে হাইকমাণ্ডক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ নতুন দিল্লীলৈ ৰাওনা হৈছে।

দলীয় সূত্ৰই জনোৱা মতে, দেওবাৰে পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰা গেহলটৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল ৮২ জন বিধায়কৰ পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে পাইলটক নিযুক্তি দিয়াৰ সম্ভাৱ্য পদক্ষেপক লৈ সোমবাৰে বৈঠক অনুষ্ঠিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ২০০ জনীয়া সদনত কংগ্ৰেছৰ ১০৮ জন বিধায়ক আছে।

সভাত দেওবাৰৰ অনুষ্ঠানৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হ’ব। এতিয়ালৈকে কোনো সময় নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই। (শান্তিমন্ত্ৰী) ধৰিৱাল জীয়ে সোমবাৰে অধ্যক্ষক সাক্ষাৎ কৰি পদত্যাগ গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায় বুলি দেওবাৰে নিশা প্ৰকাশ কৰে। কিন্তু তেনেকুৱা নহয়। কৰিলে,’- মুখ্যমন্ত্ৰীৰ উপদেষ্টা সন্নয়ম লোধাই কয়।

দেওবাৰে কংগ্ৰেছ বিধানসভা দলৰ বৈঠকত সকলো বিধায়কে উপস্থিত থাকিবলৈ অপেক্ষা কৰি থকা এআইচিচিৰ পৰ্যবেক্ষক মল্লীকাৰজুন খৰ্গে আৰু ৰাজস্থানৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত অজয় ​​মাকেনে ৰাজনৈতিক সংকট সমাধানৰ বাবে গেহলোটৰ আনুগত্যবাদীসকলক এজন এজনকৈ সাক্ষাৎ কৰাৰ চেষ্টা চলায়।

দলীয় সূত্ৰই জনোৱা মতে, অৱশ্যে নৱৰাত্ৰী উৎসৱৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বহু বিধায়কে নিজ নিজ সমষ্টিলৈ ৰাওনা হৈছে।

সোমবাৰে বিধায়কসকলে পৰ্যবেক্ষকসকলক সাক্ষাৎ কৰিব নেকি বুলি সোধাত লোধাই কয় যে যি বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিব লাগিছিল, সেই বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। তেওঁ কয় যে অধ্যক্ষ পদৰ পৰা ৮২ জন বিধায়কে পদত্যাগ কৰিছে।

গেহলটৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল বিধায়কসকলে নিজৰ সমস্যাৰ বিষয়ে কণ্ঠস্বৰত থাকিলেও পাইলট শিবিৰৰ বিধায়কসকলে মন্তব্য কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিল।

গেহলোটৰ প্ৰতি আনুগত্যশীল বিধায়কসকলে কয় যে ১৯ অক্টোবৰত দলৰ সভাপতি নিৰ্বাচনৰ পিছত আৰু গেহলোটৰ সৈতে আলোচনা কৰি তেওঁলোকে পৰ্যবেক্ষকৰ সন্মুখত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ মুখৰ ওপৰত যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ দাবী জনাইছে।

ৰাজনৈতিক সংকটৰ সময়ত ইয়াৰ কাষত থিয় দিব পৰা এজনৰো প্ৰয়োজন কংগ্ৰেছ চৰকাৰক

মন্ত্ৰী ধৰিৱালৰ বাসগৃহত দীঘলীয়া বৈঠকৰ অন্তত দেওবাৰে অধ্যক্ষ চি পি যোশীৰ ঘৰত উপস্থিত হৈ গেহলোটৰ সমৰ্থকসকলে বিধায়ক পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বাসগৃহত চিএলপিৰ বৈঠকত সকলো বিধায়ক উপস্থিত থাকিবলৈ অপেক্ষা কৰি আছিল গেহলট, খৰ্গে আৰু মাকেনে। পাইলট আৰু তেওঁৰ সমৰ্থকসকল আহিছিল যদিও সভাখন ধুই পেলোৱা হৈছিল।

অধ্যক্ষৰ কাৰ্যালয়ে পদত্যাগ সন্দৰ্ভত কোনো মন্তব্য কৰা নাই।

মুখ্যমন্ত্ৰী গেহলোটৰ উপদেষ্টা লোধাৰ লগতে মন্ত্ৰী ধৰিৱাল, প্ৰতাপ সিং খাচাৰিয়াৱাছ আৰু মহেশ যোশীয়ে এআইচিচিৰ পৰ্যবেক্ষকক সাক্ষাৎ কৰে যদিও স্থবিৰতা অব্যাহত থাকে।

উভতি অহাৰ লগে লগে তেওঁ আন আন আনুগত্যবাদীসকলক ক’লে যে তেওঁৰ তিনিটা চৰ্ত আছে।

তেওঁলোকে বিচাৰিছিল যে পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সিদ্ধান্ত কংগ্ৰেছৰ সাংগঠনিক নিৰ্বাচনৰ পিছতহে এৰি দিয়া হওক আৰু ২০২০ চনত পাইলট সমৰ্থকসকলে গেহলোটৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বিদ্ৰোহৰ সময়ত প্ৰবীণ গৰাকীৰ কাষত থিয় দিব পৰা নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী বাছি ল’ব লাগে বুলি জোৰ দিছিল।

আমি পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰি এতিয়া ঘৰলৈ গৈ আছো। মন্ত্রী গোবিন্দ ৰাম মেঘৱালে কয় যে বিধায়কসকলে বিচাৰে যে মুখ্যমন্ত্রীৰ সন্দর্ভত যিকোনো সিদ্ধান্ত দলৰ ৰাষ্ট্রীয় সভাপতি নির্বাচনৰ পাছতহে লোৱা উচিত ৷

আনুগত্যবাদীসকলে কয় যে বিধায়কসকলৰ মতামতৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে।

পিছত নিৰ্দলীয় বিধায়ক বাবুলাল নগৰে হাইকমাণ্ডে লোৱা সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হ’ব বুলি কয়।

ৰাজ্যখনত পাইলটে তেওঁৰ ঠাইত ল’ব বুলি জল্পনা-কল্পনাৰ মাজতে গেহলটে কংগ্ৰেছৰ সভাপতিৰ বাবে মনোনয়ন দাখিল কৰাৰ পূৰ্বে বাতিল কৰা চিএলপিৰ বৈঠকখনক এক উল্লেখযোগ্য পদক্ষেপ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল।

দলটোৰ শীৰ্ষ পদৰ বাবে অনিচ্ছুক প্ৰাৰ্থী হিচাপে বহুলভাৱে দেখা গেহলোটে প্ৰথম অৱস্থাত মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিবলৈ সাজু হোৱা যেন দেখা গৈছিল। পিছলৈ অনুমান কৰা হৈছিল যে তেওঁৰ নেতৃত্বৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰা পাইলটৰ সলনি তেওঁ যোশীক—বা আন কাৰোবাক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে চাব।

জয়ছালমেৰত সাংবাদিকৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত গেহলটে কৈছিল যে চি এল পিৰ বৈঠকত বিধায়কসকলে দলৰ সভাপতি ছোনিয়া গান্ধীৰ পৰা তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী বাছনি কৰাৰ বাবে এক শাৰী প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিব।

কিন্তু চিত্ৰনাট্যৰ বিপৰীত যেন দেখা গ’ল বিধায়কগৰাকী।

যোশীৰ ঘৰলৈ যোৱাৰ পূৰ্বে গেহলোটৰ কিছুমান আনুগত্যবাদীয়ে কৈছিল যে পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী হ’ব লাগে এনে এজন যিয়ে ২০২০ চনৰ সংকটৰ সময়ত চৰকাৰক বচাবলৈ মূল ভূমিকা পালন কৰিব, চৰকাৰক উফৰাই পেলোৱাৰ প্ৰচেষ্টাত জড়িত কোনোবা নহয়, পাইলটে পৰোক্ষভাৱে কয়।উল্লেখ কৰা হৈছে

সাংবাদিকৰ আগত খাচাৰিয়াৱাছে কয় যে আমি অধ্যক্ষৰ বাসগৃহলৈ গৈ পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰিম।

আন এজন নেতা গোবিন্দ ৰাম মেঘৱালে কয় যে গেহলটে মুখ্যমন্ত্রী আৰু দলৰ ৰাষ্ট্রীয় সভাপতি উভয়ৰে ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে ৷

গেহলোটে যদি মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে অব্যাহত নাথাকে তেন্তে পৰৱৰ্তী বিধানসভা নিৰ্বাচনত জয়ী হোৱাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ’ব বুলিও তেওঁ কয়।

স্বতন্ত্ৰ বিধায়ক তথা মুখ্যমন্ত্ৰীৰ উপদেষ্টা লোধাই কয় যে, বিধায়কৰ আৱেগক মনত ৰাখি যদি সিদ্ধান্ত লোৱা নহয়, তেন্তে চৰকাৰ বিপদত পৰিব।

Fearing defeat in Gujarat, BJP trying to crush AAP in name of fighting corruption, alleges Kejriwal

গুজৰাটত পৰাজয়ৰ আশংকাত বিজেপিয়ে দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ নামত আপক ‘ক্ৰাছ’ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে, কেজৰিৱালৰ অভিযোগ

WNESN organisers on stage at the cultural programme in london

Exhibition of NE India culture in London from Monday